Turistický akademický klub založený v roce 1963
Poradník duben 2015

PORADNÍK květen 2015

Pouze pro vnitřní potřebu vydává Turistický akademický klub
IČO: 00199214, účet č. 2000317496/2010
Koresp. adresa: TAK, Malá Štupartská 646/1, 110 00 Praha 1
Elektronická pošta: tak.praha@email.cz
Klubovna: Mikulova 1574, Praha 4 - Jižní Město
Pokladník: Jana Stádníková, e-mail: janastady(at)gmail.com
Poradník: Jana Vorlová, e-mail: vorlovaj(at)gmail.com

 

Motto: Říkáš, že miluješ déšť, ale když prší, otevíráš deštník. Říkáš, že miluješ slunce, ale když svítí, hledáš stín. Říkáš, že miluješ vítr, ale když fouká, zavíráš okna. Jenom se bojím chvíle, až řekneš: Miluji tě. [John Lennon]

Zprávy z rady:
  Rada zve členy TAKu na schůzi, která se koná v pondělí 4. května 2015 od 18:00 v Tyršáku, 2. patro, posluchárna P1.
  Velká rada se sešla 27.4.2015 U Haštalského dědka.
  Proběhne registrace našeho spolku do spolkového rejstříku, budou osloveni TAKové právníci.
  Propisky s logem TAKu nebyly ještě dodány, nic jsme neplatili.
  Probíhá průzkum na novou TAKovou pojistku, viz dubnový Poradník. Padlo rozhodnutí, že TAK nebude pojišťovat jednotlivé akce, pojistka by byla mnohem, mnohem dražší.
  Proběhlo kolečko informací o sportovním i kulturním dění na jednotlivých Trasách.
  Definice akcí TAKových a akcí pro TAK, jejichž rozdělení je zaznamenáno v plánu akcí 2015. TAKové akce musí projít účetnictvím a případná finanční ztráta je kryta. Ovšem není žádoucí. Akce TAKu jsou: bál, CJT, Stezky, Pantakovky, Lesní hry, Valná hromada a almanach.
  Proběhla diskuze na téma "TAKové vlaječky". Zájem o ně nebyl tak jednoznačný, jako na schůzi. Šéfové mají za úkol provést na trasách průzkum zájmu a výsledek zasílat emailem JaVoru do konce června.
  Veronika a spol. z Dvacítky zakládají nový TOM oddíl – "bystřičkové děti" dorostly do školního věku – jmenují se Fénixové. Na dubnovém výletě bylo 29 Tomíků. Letošní tábor je zaplněný a v Peruci se připravuje dalších čtyřicet dětí. Padl návrh na obnovení členství dětí v TAKu – bude řešeno průběžně. Dnešní mládež má sice tročku jiné priority k využití volného času, ale TAK je třeba omladit.
  V diskuzi jsme také slyšeli: "TAK, to je ten pták", řekly děti, když viděly znak TAKu. A první slovo Petříkovy vnučky bylo "TAK".
  Členské příspěvky na rok 2015 lze platit převodem na účet č. 2000317496/2010, VS 2015 xx (kde xx je dvoumístné číslo Trasy), Kč 250,- Kč/os, do zprávy pro příjemce uveďte jméno platícího.

Stalo se:
  Tak byl cirkus. Sešli jsme se v hojném počtu a byl to mazec! Velmi netradiční, ale nádherné předtančení, ochota se zmalovat a kreativita masek předčila očekávání. Ostatně Wickie T4 nám vše pěkně popsala:
     V pátek 10.dubna 2015 se uskutečnil v Masarykově koleji v Dejvicích v pořadí už 44. (Čtyřka jede!) TAKový bál ve skvěle vyhodnoceném stylu „Cirkus“, kterého se s obrovským nasazením chopil organizační tým tras 26 a 23, jmenovitě Erika Šimůnková Hatašová T26, Eliška "Fela" Fuchsová T23 a Anna "Annie" Frýdlová T26. Trasy 20, 23, a 26 přiložily rovněž ruku ke společnému dílu přímo v místě konání a radou i pomocí přispěly zkušené bálové pořadatelky Veronika Jiravová a Alena Podrázská. Plakát vytvořil, jako již poněkolikáté Jirka Bubeníček.

Masky byly díky tématu víc než přepestré, záplavy klaunů, krotitelů, artistů i akrobatů v mužském i ženském provedení gerontologického spolku uváděly studenty koleje do značných rozpaků, neb si nebyli jisti, zda po návratu z přilehlých restaurantů omylem nezbloudili do psychiatrické léčebny... Čtvrtá trasa obohatila sortiment všech ostatních, velmi zdařilých kostýmů přítomností tří „koček šelmovitých“ v nápaditých úborech – Inka Šlemrová, Zorka Fešaničová a Wickie Ryvolová. Zúčastnili se dokonce i manželé Berwitzovi. Vrcholem akce bylo předtančení pod vedením neuvěřitelně vynalézavé choreografky Evy Ornstové – tentokrát ve formě jednotlivých cirkusových čísel. Už nástup „Siláků“ aneb „Bratrů v triku“ v podání Jirky Pavlaty, Pavla Hrabala a Martina Švacha nenechalo nikoho na pochybách, že program bude excelentní! Následovala krotitelka medvědů Vendula Trubačová se dvěma skvěle vycvičenými brtníky – Pepou Urbánkem a Pavlem Košatou, úžasná břišní tanečnice s hadem Eliška Fuchsová, při jejímž vystoupení zvláště mužskému publiku doslova padaly oči z důlků a hned nato další drezůra, tentokrát slonů. Rozkošná drezérka Vlastička Kafková rozdávala vzdušné polibky na všechny strany, zatímco její dva svěřenci, poskládaní z jednoho siláka, principála a dvou medvědů trousili mezi obecenstvo pozornosti mnohem hmatatelnějšího kalibru, takže po jejich vystoupení museli zasáhnout jako úklidová četa oba uvaděči – Erika Šimůnková Hatašová a Aleš Hruška s úklidovým nářadím (pokud to není zcela jasné, sloni trousili polystyrenové exkrementy).
Obecenstvo se dostávalo stále více do varu při ukázce pozemní akrobacie, ve které zazářili oba „untrmani“ – Jirka Valda a Franta Hrstka, přičemž generační rozdíl mezi nimi nebyl ani v nejmenším patrný a i proto jim patří velký obdiv stejně jako dvojici éterických akrobatek Moniky Misíkové a Petry Kollmerové, které s půvabem sobě vlastním a s bezbřehou důvěrou vložily své mladé životy do jejich rukou.
Velké finále obstarala excelentním způsobem choreograficky nejnáročnější drezúra lipicánů, opravuji – lipicánek: Milada Corvin, Hanka Novotna, Václava Trubačová, Věra Musilová, Alena Podráská, Eva Vrbová, Zdena Desenská, Blanka Neumanova, Dagmar Večerková, Loreta Pařízková a Vlasta Kafková pod taktovkou principála Jirky Klímy. Šapitó hřmělo potleskem a závěrečná děkovačka jen završila úžasné představení! Díky všem, kdo se podíleli a kdo (se) umí bavit! Zdroj: Čtyřka
Video z bálu Pavla Stulíka...
  O studeném víkendu zahájilo cyklosezónu na třicet cyklistů.
  Hanka Plavcová potkala 19. dubna na cyklovýletu pro ni milé překvapení – rozhledna Boika u obce České Lhotice, posílá mnohým z nás pro připomenutí i jako námět na výlet! Vřele doporučuje, je to krásné místo v malebné oblasti Železných hor!

Informace:
  Jubilejní 30. Stezka a půl bude v okolí Mariánských lázní 8. – 10.5.2015. Těší se na vás Lenka Borgesová T18 a Jana Vorlová T14. Na půltou Stezku vyrazíme v pátek 8. května ráno, sejdeme se ve vestibulu u pokladen Hlavního nádraží nejpozději v 7:50 hodin. Vlak – RX 764 Kynžvart odjíždí v 08:14 hodin. Propozice s potřebnými údaji obdrželi všichni přihlášení účastníci emailem.
  Jubilejní 10. Cesta jenom tam se bude konat 6. - 7.6.2015. Tradiční výlet historickým motoráčkem M131 zvaným „Hurvínek“ s několika kulturně-vlastivědnými zastávkami. První bude exkurze na železničním zkušebním okruhu VÚŽ u Velimi, poté se vydáme přes Nymburk k další zastávce na trati Kopidlno - Dolní Bousov v Dětenicích (středověká krčma, zámek, pivovar). Cíl bude na trati Mladá Boleslav – Mšeno u stanice Sudoměř u MB, kde je malé, ale milé železniční minimuzeum.  Zakempujeme na přilehlé louce, následovat bude oheň, hudba, zpěv (muzikanty si musíme dovézt vlastní, tak se hlaste!). Točené pivo bude po celou dobu ve vlaku i na tábořišti, zajišťuje Aleš Dočkal (T5, Pivovarský klub). V neděli se nabízí výlet do krásných lesů a skal Kokořínska.  Cena jízdného bude předběžně kolem 450 Kč. Zájemci, hlaste se na mail ivan.fridrich(at)post.cz nebo tel. 602368425, přihláška je platná po zaplacení zálohy 200 Kč (na účet 104641136/0300, v.s. 10 a jméno do zprávy), možno též na schůzi. Počet míst 48, je posledních několik volných jízdenek, tak s přihlášením neváhejte!
  16. Tykolka se koná 12. – 16. června v okolí Hlavatic u Zbirohu. Hlaste se Karlovi nebo Monice T16.
  37. Letní PanTAKové hry v Soběslavi budou v termínu 19. – 21.6.2015. Startovné, stejně jako vloni, činí: TAK 350,- Kč, neTAK 380,- Kč, děti od 2 do 15 let 120,- Kč.
Přihlašování probíhá… K 3.5. přiihlášeno pouze 47 lidí! HLASTE SE! Nebo Pantakovky letos nebudou?
  Chcete se přidat ke komorní cykloakci? Desátá Cesta na Jih, Praha – Příbram v termínu 27.-28.6.2015. Není to masová akce, jezdí pár kamarádů, z různých tras i úplně mimo TAK, 8 – 14 lidí, to  ještě náš příbramský domeček v pohodě unese). Každý rok jsme jeli jinou trasou, vloni například přes skanzen Solvayovy lomy u Berouna, Srbsko, Liteň a Rosovice. Je to vždy asi tak 80 km a nějaké ty kopce se musí cestou také překonat, ale myslím, že to stojí za to. 
Spí se u nás doma, pár lidí na postelích, většina jako dříve na Stezce. Spacáky a další nezbytnosti vozím den předem autem, a stejně zpátky. O stravování se stará (poměrně ochotně) moje žena Helena, k dispozici je i sauna. Druhý den vyrážíme na kratší výlet (cca 35 km), nejčastěji do Brd a potom na vlak.
Tentokrát vyjedeme v 8:15 od stanice metra Háje a zopakujeme historicky první trasu přes Libeř a deset brodů Záhořanského potoka do Davle, potom do Štěchovic a údolím Kocáby kolem slavných trampských osad do Nového Knína a přes Kozí Hory do Strže u Dobříše. Brody v Záhořanském údolí jsou sice po povodni v roce 2013 stále v mizerném stavu, ale o to je to větší zážitek (tedy hlavně pro přihlížející).  Další cesta vede přes Rosovice a Orlov do Příbrami. Každý účastník dostane mapu a instrukce na startu. Výhodou je, že se dá kdykoliv popojet vlakem na Dobříš, a pak už je to coby kamenem dohodil. V neděli se pojede ráno přes VÚ Brdy, kolem loveckého zámečku Tři Trubky do Kařízku/Mýta a odtud vlakem do Prahy. Je to komorní akce, ale kdyby se to někomu zalíbilo, může se přidat, f-vitha(at)volny.cz, Frank T15.
  37. lesní hry 11. – 13. září 2015 spolupořádá Trasa 13 a 14. Ferda Mravenec se na vás těší a brzy ozve.
  57. Stezka 24. – 28.9.2015 v kraji severně od Plzně se zakončením na Velké louce v Plasích - pořádá Patnáctka, ředitelé Frank Vitha a Ivan Fridrich. Přihlášky budou k dispozici na červnové schůzi.
- Tabu noclehy... ještě nenahlásily Trasy 11, 20, 21 a 23.
 

Ze společnosti:
  Milí přátelé, s radostí oznamujeme světu TAKovému, že na Dvacítku přibyla další stezková posila: 28.4. krátce před půlnocí se nám narodila dcera Olinka, čímž se do přesilovky v rodině Režných dostaly ženy. Ovšem máme nejasné tušení, že v oslabení nakonec bude stejně hrát náš tým - rodiče. Míry slečny modelky Olgy jsou 3670 g, 52 cm, má bohatý hlasový rejstřík a dobrý apetit. Tak slečně připijte na zdraví. Za všech pět Režných zdraví Káča T20.
  17. dubna 2015 nás opustil po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 70 let dlouholetý stezkař, vodák a dobrý kamarád Jarda Procházka, Trasa 15.
 

Inzerce:
  Hledá se výpomoc do kuchyně pro "bystřičkový tábor" (předškolní děti s rodiči) v termínu 18.-25.7.2015. Vaří se obědy a večeře, cca 40 dospělých a 40 dětských porcí na jedno jídlo, plus starost o pitný režim (čaj/šťáva ve várnicích) a nádobí. Bližší informace podá Káča Režná T20.
  Termíny pro volný byt Paříži – 26.4.-4.5; 7.-11.5; 19.-26.5; 12.-30.6; 3.-6.7. a 14.7-6.9. Byt je dvojpokojový, 48 m2, s  vybavenou kuchyní (plynový sporák bez trouby, mikrovlnka, ohřívací konev) a velkým balkonem situovaným na jih. V ložnici je dvojpostel 200x160 cm, v obýváku pohovka a měkký koberec. Přikrývky a polštáře pro 2 osoby k dispozici, nikoliv však povlečení a prostěradla, ty prosím s sebou. Internet (kabel a WiFi) a neomezené telefonování na pevné linky v Evropě a Severní Americe zdarma (v USA i na mobily). Byt je situován 5 minut od stanice RER B  Robinson, odkud je spojení do centra (20 min), na letiště CDG (1h, některé vlaky přímé, u jiných 1 přestup bez změny nástupiště), letiště Orly (45 min, 2 přestupy). Parkování v kryté garáži k dispozici. Příspěvky na činži/výlohy: Prvních 5 dnů – 1-2 osoby: 1200 Kč/den, 3-4 osoby: 1800 Kč/den. Další dny 25% sleva. Další informace na požádání emailem Jirka Kozelka, kozelka.jiri(at)gmail.com.
  Míša Häcklová doporučuje – kamarádka a stezkařka Olga Wallö vydala novou knihu "Příběhy zvířat", já z ní po přečtení předčítám i vnoučatům.
  Podmínky skupinových jízdenek ČD platné od 1.4.2015 do odvolání:
Sleva se poskytuje pouze ve 2. třídě při společné jízdě minimálně 2 spolucestujících.
Celková cena za přepravu skupiny se vypočte takto:
— první cestující zaplatí Obyčejné jízdné pro dospělé,
— druhý cestující získá slevu 25 % z Obyčejného jízdného pro dospělé,
— třetí a každý další cestující získá slevu 50 % z Obyčejného jízdného pro dospělé,
— při zakoupení zpáteční Skupinové jízdenky zaplatí první cestující cenu Zpáteční jízdenky pro dospělé, druhý cestující získá slevu 25 % z ceny Zpáteční jízdenky pro dospělé, třetí a každý další cestující získá slevu 50 % z ceny Zpáteční jízdenky pro dospělé.
Sleva se váže na dodržení minimálního počtu spolucestujících (kteří mají stejnou nástupní a cílovou stanici) a nezávisí na jejich věku. Nárok na slevu není nutné prokazovat žádným průkazem.
Skupina 6 a více osob
Při cestování skupin 6 a více osob je nutné cestu objednat nejpozději 3 dny před jízdou prostřednictvím objednávkového formuláře, u pokladní přepážky ČD nebo telefonicky na Kontaktním centru ČD na čísle 840 112 113. U každé objednávky následně ČD prověří možnosti vaší přepravy a v případě schválení objednávky obdržíte transakční kód, který použijete při nákupu jízdenek. Jízdenky je nutno zakoupit u pokladní přepážky nejpozději 48 hodin před odjezdem vlaku, jinak objednávka propadne. Možnost zakoupení jízdenek prostřednictvím eShopu ČD bude zprovozněna později.
Výhody objednání cesty předem:
— obdržíte zdarma místenky (vyjma místenek SC)
— ve vlacích, kam není možno pořídit místenky, vám vyhradíme místa pro vaši cestu (nelze vyhradit místa ve spojích Airport Express a v EN 476/477 Metropol)
— zajistíme vám i bezplatnou rezervaci místa pro kol
V období kratším než 3 dny před odjezdem, nebo pokud nechcete využít objednávkový systém, si můžete zakoupit jízdenky jako skupina do 5 osob. V takovém případě však nemůžete využít výhody plynoucí z objednání cesty předem.
Po dobu ověřovacího provozu objednávkového systému je možné mimořádně zakoupit jízdenky pro skupiny 6 a více osob i bez předchozí objednávky. V takovém případě však nemůžete využít výhody plynoucí z objednání cesty předem. Objednat cestu skupiny 6 a více osob
Skupina do 5 osob: Při cestování skupin do 5 osob není nutné cestu objednávat předem. V takovém případě však nemůžete využít výhody plynoucí z objednání cesty předem.
  Open House Praha 16.17. 5. 2015 - představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: Zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti. Na jeden víkend v roce otevíráme sídla firem, úřadů či moderní technické stavby, okolo nichž jsme zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou naše kroky, ale za jejich zdi se máme málokdy šanci podívat.
  Obrátil se na mne kamarád nakladatel, že mu vrátili asi 70 ks knihy "Tajemství zřícenin v Čechách a na Moravě". Mají drobně poškozený obal a tak je nemůže dát do normálního prodeje. Dal by je asi TAK za 110,- Kč/ks. Kbyby měl někdo zájem, napište Luboši Čechovi. Anotace: Zříceniny, ruiny, zhrouceniny, torza, zbytky původně celistvých lidských staveb, které postupem času zchátraly, protože o ně lidé přestali mít zájem, anebo poničené v důsledku přírodních katastrof či válečných událostí, ty všechny patří k cenným výpovědním důkazům o naší minulosti. I když jde většinou o torza, která už dávno nejsou udržovaná a vystavená povětrnostním vlivům postupně chátrají, jsou tedy odsouzená k postupnému zániku, přesto se stále a znovu stávají oblíbeným cílem výletníků, inspirací umělců i předmětem vědeckého zkoumání odborníků. I když slovo „zřícenina“ může označovat jakoukoli zchátralou stavbu, nejčastěji tímto termínem bývají označovaná torza byvších opevněných šlechtických sídel, jako byly hrady, hrádky, tvrze anebo později zámky. Každá z těchto zřícenin má svoji nezaměnitelnou, osobitou minulost a v propojení s historií kraje nabývá významných výpovědních hodnot. Současně dotváří ráz krajiny a většinou se stává nezaměnitelnou dominantou charakteristického panoramatu, jako například v případě Českého ráje, který je ztotožňovaný s obrysem zřícenin hradu Trosky, anebo Máchova kraje, jehož neodlučitelnou součástí jsou zříceniny hradu Bezděz.

Přeji krásné počasí v květnových svátečních dnech
JaVor

P.S. Velmi prosím pořadatele i účastníky o krátké zprávy a fotky z různých úžasných a jedinečných akcí TAKových (před i po), ale i Trasových na vorlovaj(at)gmail.com. Nekomerční inzerci, jakož i různá oznámení a pozvání, přijímám taky (uveďte, zda chcete inzerát umístit i na TAKové stránky).

Kalendář akcí 2015 - ke stažení...

Přílohy:
První číslo letošního pražského zpravodaje KČT


Schůzi vedl Vláďa Roith v Tyršáku
*** STALO SE
** BÁL "TAK bude cirkus" - 10.4., viz Poradník
Erika jásala a děkovala: nejvíce v předprodeji prodaných lístků zaznamenaly trasy 1 a 8, jejichž zástupci dostali po lahvi sektu, zatímco TAK dostavá do pokladny přes 11kKč
*
** Zahájení CYCLO – viz Poradník
*
** Kuličkiáda na Bílé Hoře se líbila – Lenka B. si postěžovala na změnu pravidel ;)
*
*** CHYSTÁ SE
** STEZKA ...a 1/2 – všichni přihlášení by měli všechno vědět
Byly probírány zkušenosti se zkušebním provozem objednávání hromadných jízdenek u ČD (pokud máte vlastní zkušenosti, sdělte je mailem Majiteli, který napíše Drahám za TAK)
*
** CESTA JENOM TAM - 6.-7.6. – bude možná naposled, zatím je asi 40 prodaných z ca 48 míst. Zájemci hlaste se iFri/t15 (očekávaná cena  400-450Kč)
*
** 16. TYKOLKA – info dá Karel Moravec
*
** LPH, Vítání léta – žádné nové infrmace
*
** CINDA - 13.7. – bude
*
** 57. STEZKA - ...až 28.9.2015 v Plasích – info podali iFri a Frank/t15
Přihlášky budou na červnové schůzi. Vložné s cestou stezkovým vlakem z5 bude o pouhých 100Kč vyšší než bez...
Vlak bude jako loni Juniormarketing/Posázavský Pacifik. Bude zákaz postávání/kouření na lávkách mezi vagony. Na konci vlaku bude neprůchozí "klidný vůz" pro odpočívající.
Uzávěrka Přihlášek bude 5.9.2015
Poznámka: Podle Pravidel je možný tvar v Plasích i v Plasech
*
** 58. STEZKA – o organizátorech má být rozhodnuto na příští schůzi.
** Další akce - viz Poradník
*** RŮZNÉ
- Plaťte příspěvky
- Vlaječky TAKu při předpokládaném nákladu 300ks (tj. asi 2ks/člena nebo 0,4ks na účastníka Stezky) vychází  kvalitnější vlaječka na 50-60 bez DPH
- Propisovačky měly dorazit, ale nedorazily k nám
...a to bylo skoro vše
IvŠi

«« NAHORU

design © corwin 2001; spravce www@takpraha.cz