Turistický akademický klub byl založen roku 1963 v Praze

Cesta jenom tam

10. CJT | 6. – 7. 6. 2015

Trasa: Odjezd z Masarykova nádraží, odjezd v 8.10 (na nikoho se nečeká!). První zastávkou bude exkurze na železničním zkušebním okruhu VÚŽ u Velimi, kde si prohlédneme mj. zkušební halu Výzkumného ústavu kolejových vozidel (provede nás Zdeněk Moureček, T20), možná se projedeme i po okruhu. Poté se vydáme přes Nymburk a Kopidlno k další zastávce na trati Kopidlno – Dolní Bousov v Dětenicích (středověká krčma, zámek, pivovar). Cíl bude na trati Mladá Boleslav – Mšeno u zastávky Sudoměř u Ml. Boleslavi, kde je malé, ale milé železniční minimuzeum. Zakempujeme na přilehlé louce, následovat bude oheň, pečení buřtů, hudba, zpěv (muzikanty si vozíme vlastní, jak je naším zvykem). Točené pivo Benedikt bude po celou dobu ve vlaku i na tábořišti, zajišťuje Aleš Dočkal (Trasa 5, Pivovarský klub). Je třeba vzít s sebou věci na táboření a sklenici na pivo. V neděli je možno se vrátit motoráčkem zpátky do Prahy (odjezd kolem poledne), nebo podniknout výlet do krásných lesů a skal Kokořínska.   Fotoalbum »

CJT | 1. – 2. 6. 2013

Přes velkou lítost přihlášených byla desátá Cesta jenom tam zrušena, přihlásilo se pouze 28 pasažérů. Tradice CJT by mohla pokračovat, protože je dost zajímavých míst i kolejí k nim. Záleží tedy jenom na našem zájmu!

9. CJT | 16. – 17. 6. 2012

M131.1280 (Hurvínek) ze Zubrnické muzeální železnice s posádkou rokycanské Lokálky

Trasa: Praha Vysočany – Žernoseky – Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Tábořiště: na kraji obce Zubrnice, mezi vesnickým skanzenem a železničním muzeem

Přes Všetaty na trať po pravém břehu Labe. Žernosecké vinařství s degustací dobrých vín. Střekovský jez v Ústí nad Labem je technickou památkou, fundovaná exkurze na zdymadle i vodní elektrárně. Z Velkého Března stoupáme po muzejní trati strmé až 41promile do Zubrnice. Na nádraží železniční muzeum, na provádějícím panu Baštovi bylo znát, že je velký fanda a znalec železnice. Noční táboření trochu narušil déšť a fotbalový zápas v TV. Rozsáhlý a krásný vesnický skanzen v Zubrnici nám zůstal na neděli. 48 účastníků.

8. CJT | 11. – 12. 6. 2011

M131.1386 (Hurvínek) ze spolku Lokálka Group Rokycany + T211.0055 (Bivoj) z Prahy-Zlíchova

Trasa: Praha Smíchov – Příbram – Březnice – Životice (na trati Blatná – Nepomuk)

Tábořiště: bylo připraveno, ale prší – hospodský sál v Životicích

Porouchaný „Hurvínek“ v zápřahu za modrým „prasátkem“. V hornickém muzeu v Příbrami exkurze do šachet Anna i Vojtěch (parní stroj, vodní štola, důlní vláček, hornická hospůdka, z které se nechtělo, ale muselo), v pivovaru Herold v Březnici ještě klasická technologie výroby, 2 soudky se speciálními ležáky do vlaku. Na trati Blatno – Nepomuk výsadek na zastávce Životice v lijáku, operativně loučka na táboření vyměněna za hostinský sál s ochotným panem hostinským. V neděli nás vláček dovezl některé do Starého Plzence, některé až do Plzně.  51 účastníků.

7. CJT | 5. – 6. 6. 2010

foto Ivan Fridrich

M131.1386 (Hurvínek) ze spolku Lokálka Group Rokycany

Trasa: Praha Smíchov – Plzeň – Pňovany – Konstatinovy Lázně – Bezdružice

Tábořiště: koupaliště severně od Bezdružic

Motorák čekal v Plzni jižním předměstí a my vyrazili do areálu Škodovky na expozici „Techmánie“, technicky a hravě založení lidé se tam dosyta vyřádili a přitom si zopakovali základy fyziky. Po příjezdu na trať Pňovany – Bezdružice fotozastávka na unikátním 48 m vysokém mostě nad Mží zpestřená pozorováním skokanů na laně. U Konstantinek se některé páry napily ze studánky lásky. Krásné přenocování na přírodním koupališti u Bezdružic, v kiosku perfektně obsluhovala ruská manželka českého majitele.


6. CJT | 6. – 7. 6. 2009

M131.1228 (Karel) zapůjčený z Pardubic, jízda s posádkou Lokálky Group Rokycany

Trasa: Praha Smíchov – Kolín – Kutná Hora – Kácov – Rataje nad Sázavou

Tábořiště: vodácké na břehu Sázavy

Před Kolínem pro turisty obnovená polabská řepařská drážka o rozchodu 600 mm, projeli jsme se parním vláčkem po 2 km trati a pro větší slávu TAKu zakoupili pražec. V Kutné Hoře množství památek a dobrý oběd U Dačických. Zastávka v Kácově propršela, po exkurzi a degustaci v pivovaře jsme naložili sudy s 12° Hubertusem a dojeli do Ratají nad Sázavou. Večer ve vodáckém tábořišti pod železničním mostem. Kdo chtěl, svezl se ještě v neděli motoráčkem do Kolína. 60 účastníků.